LHLC08NB270K
Mfr.Part #
LHLC08NB270K
Description
FIXED IND 27UH 2A 91 MOHM TH
Rated Current-Max :
2A
Lead Spacing :
5mm
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Current Rating (Amps) :
2A
Inductance :
27μH
Lead Length :
5mm
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Packing Method :
Bulk
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Test Frequency :
2.52MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
DC Resistance (DCR) :
91mOhm Max
Lead Diameter :
0.6 mm
Datasheets
LHLC08NB270K
LHLC08NB270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD