LHLC08NB120K
Mfr.Part #
LHLC08NB120K
Description
FIXED IND 12UH 2.8A 44 MOHM TH
Ferrite
Rated Current-Max :
2.8A
Packing Method :
Bulk
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
16MHz
Inductance :
12μH
Q @ Freq :
65 @ 2.52MHz
DC Resistance (DCR) :
44mOhm Max
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
2.8A
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Construction :
Tubular
Lead Diameter :
0.6 mm
Through Hole
Surface Mount :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Lead Spacing :
5mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Length :
5mm
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Test Frequency :
2.52MHz
Datasheets
LHLC08NB120K
LHLC08NB120K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD