LHLC06TB4R7K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHLC06TB4R7K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 1.4A 120 MOHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Published :
Mount :
Through Hole
Current Rating :
1.4A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Series :
LH, LC Type
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Frequency - Self Resonant :
29MHz
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Packaging :
Tray
Inductance :
4.7μH
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
7.96MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Material - Core :
Ferrite
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Datasheets
LHLC06TB4R7K
TAIYO YUDEN LHLC06TB4R7K
LHLC06TB4R7K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD