LH52256C-70LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LH52256C-70LL
Manufacturer
Sharp Microelectronics
Package / Case
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28DIP
Manufacturer :
Sharp Microelectronics
Product Category :
Memory
Number of Terminations :
28
Organization :
32KX8
Access Time (Max) :
70 ns
Frequency :
70GHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Memory Width :
8
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Standby Voltage-Min :
2V
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
36mm
Number of Ports :
1
JESD-609 Code :
e0
Memory Size :
256Kb 32K x 8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Surface Mount :
No
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Output Characteristics :
3-STATE
Memory Format :
SRAM
JESD-30 Code :
R-PDIP-T28
Package / Case :
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Output Enable :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Write Cycle Time - Word, Page :
70ns
Memory Type :
Volatile
Reach Compliance Code :
Unknown
Height Seated (Max) :
5.2mm
Width :
15.24mm
Memory Interface :
Parallel
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Memory Density :
262144 bit
Datasheets
LH52256C-70LL
Introducing Memory Sharp Microelectronics LH52256C-70LL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, LH52256C-70LL pinout, LH52256C-70LL datasheet PDF, LH52256C-70LL amp .Beyond Memory Sharp Microelectronics LH52256C-70LL ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.