LFE2-12SE-5QN208I
Mfr.Part #
LFE2-12SE-5QN208I
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC FPGA 131 I/O 208QFP
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
100°C
Max Frequency :
320MHz
Total RAM Bits :
Number of LABs/CLBs :
Package / Case :
208-BFQFP
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Pins :
208
Packaging :
Tray
Published :
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Number of Logic Elements/Cells :
Memory Size :
30.6kB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
ECP2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Supply Voltage :
1.2V
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of I/O :
131
Number of Logic Blocks (LABs) :
Base Part Number :
LFE2-12
Supplier Device Package :
208-PQFP (28x28)
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
LFE2-12SE-5QN208I
Lattice Semiconductor LFE2-12SE-5QN208I
FPGAs Lattice Semiconductor LFE2-12SE-5QN208I Overview
LFE2-12SE-5QN208I Features
This FPGA unit comes packed with features designed for high scalability and performance. It includes 131 user I/Os which provide ample flexibility for interfacing with other modules and systems. The device operates efficiently at 5V, suitable for robust industrial applications while maintaining low power consumption. Additionally, its QFP packaging enhances the thermal management and offers a compact footprint for densely packed electronic assemblies.