LF10WBP-12P(31)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LF10WBP-12P(31)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated :
30VAC 42VDC
Backshell Material, Plating :
Zinc Alloy, Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Nickel
Color :
Black, Silver
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Orientation :
Keyed
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Applications :
Industrial, Telecommunications
Shell Size - Insert :
10
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
ZINC ALLOY
Number of Positions :
12
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Current Rating (Amps) :
2A
Feature :
Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Series :
LF
Datasheets
LF10WBP-12P(31)
Hirose LF10WBP-12P(31)
Plug, Male Pins Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Nickel Bulk Keyed Bayonet Lock
LF10WBP-12P(31) Overview
LF10WBP-12P(31) Features
LF series
LF10WBP-12P(31) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
LF10WBP-12P(31) Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER