LEMC2520T2R2M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LEMC2520T2R2M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 390MA 400MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
2.2μH
Test Frequency :
7.96MHz
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Series :
LE, MC Type
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Current Rating :
390mA
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Case Code (Imperial) :
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Wirewound
Published :
Shielding :
Unshielded
Height :
1.8mm
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Datasheets
LEMC2520T2R2M
LEMC2520T2R2M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD