LED60W-036-C1670
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LED60W-036-C1670
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CC AC/DC 12-36V 1.67A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Max Output Current :
1.67A
Max Power Dissipation :
60W
Approval Agency :
CE, CSA, cULus, EN
Size / Dimension :
6.42Lx2.81W x 1.83 H 163.0mmx71.3mmx46.5mm
Efficiency :
91%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Ratings :
IP66
Topology :
AC DC Converter
Number of Outputs :
1
Series :
LED-60W
Height :
46.482mm
Feature :
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature :
-30°C~65°C
Type :
Constant Current
Voltage - Output :
12V~36V
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Power (Watts) :
60W
Mount :
Chassis Mount
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Wire Leads
Termination Style :
Wire Leads
Datasheets
LED60W-036-C1670
Thomas Research Products LED60W-036-C1670
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR