LED16W120-014-C1140-LT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LED16W120-014-C1140-LT
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CC AC/DC 8-14V 1.14A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Published :
Feature :
OCP, OVP, SCP
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
IP66
Efficiency :
82%
Voltage - Output :
8V~14V
Dimming :
ELV, Triac
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
132VAC
Type :
Constant Current
Termination Style :
Wire Leads
Size / Dimension :
3.74Lx1.60W x 0.98 H 95.0mmx41.0mmx25.0mm
Power (Watts) :
16W
Current - Output (Max) :
1.14A
Approval Agency :
CE, cURus
Weight :
0.364lb 165.11g
Topology :
AC DC Converter
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Min) :
108VAC
Series :
LED-LT (16W)
Thomas Research Products LED16W120-014-C1140-LT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR