LED12W-48-C0250
Mfr.Part #
LED12W-48-C0250
Description
LED DRIVER CC AC/DC 24-48V 250MA
Stock
280
In Stock :
280
Product Category :
Length :
85.09mm
Power (Watts) :
12W
Height :
23.114mm
Series :
LED-12W
Min Operating Temperature :
-30°C
12 Weeks
Current - Output (Max) :
250mA
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Approval Agency :
CE, cURus, FCC
Width :
36.068mm
Voltage - Output :
24V~48V
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Size / Dimension :
3.35Lx1.42W x 0.91 H 85.0mmx36.0mmx23.0mm
Weight :
0.282lb 127.91g
Efficiency :
82%
Constant Current
Mount :
Chassis Mount
Max Power Dissipation :
12W
Published :
2013
Max Operating Temperature :
60°C
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-30°C~60°C
Max Output Current :
250mA
Termination :
Wire Leads
Datasheets
LED12W-48-C0250
Thomas Research Products LED12W-48-C0250
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR