LED100W-041-C2450-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LED100W-041-C2450-D
Manufacturer
Thomas Research Products
Description
LED DRIVER CC AC/DC 13-41V 2.45A
Manufacturer :
Thomas Research Products
Product Category :
Dimming :
Analog
Approval Agency :
CE, CSA, cULus, EN
Height :
46.482mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Topology :
AC DC Converter
Operating Temperature :
-30°C~65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Output :
13V~41V
Max Power Dissipation :
100W
Termination :
Wire Leads
Mount :
Chassis Mount
Feature :
OCP, OVP, SCP
Power (Watts) :
100W
Type :
Constant Current
Ratings :
IP66
Max Output Current :
2.45A
Series :
LED-100W
Published :
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Size / Dimension :
6.42Lx2.81W x 1.83 H 163.0mmx71.3mmx46.5mm
Number of Outputs :
1
Efficiency :
90%
Thomas Research Products LED100W-041-C2450-D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LIGHTING SURGE PROTECTOR 277V
    LIGHTING SURGE PROTECT 100-277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 277V
    LIGHT PROTECTOR SURGE PROT 480V
    LIGHTING SURGE PROTECT 480V HLDR