LDU5660S350-WD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LDU5660S350-WD
Manufacturer
XP Power
Description
LED DRIVER CC BUCK 2-56V 350MA
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
60V
Published :
2010
Mount :
Chassis Mount
Power Rating :
19.6W
Max Output Power :
19.6W
Weight :
0.049lb 22.23g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.25Lx0.80W x 0.49 H 31.8mmx20.3mmx12.5mm
Type :
Constant Current
Max Output Voltage :
56V
Max Output Current :
350mA
Approval Agency :
EN
Series :
LDU56 (50W)
Height :
12.446mm
Output Power :
20W
Mounting Type :
Chassis Mount
Feature :
Remote On/Off, SCP
Max Power Dissipation :
20W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Output :
2V~56V
Efficiency :
97%
Dimming :
PWM
REACH SVHC :
Unknown
Termination Style :
Wire Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Topology :
Buck
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input (Min) :
9V
Number of Outputs :
1
Output Current :
350mA
Termination :
Wire Leads
Datasheets
LDU5660S350-WD
XP Power LDU5660S350-WD
LDU5660S350-WD datasheet pdf and LED Drivers product details from XP Power stock available at
Description: The XP Power LDU5660S350-WD LED Driver is a DC/DC converter designed to provide a constant current output of 350 mA at 56 V. It is part of the LDU56 series of panel mount LED drivers and features a PWM dimming control. With a maximum power output of 19.6 W, this LED driver is suitable for a wide range of applications.
Features:
• Constant current output of 350 mA at 56 V
• Maximum power output of 19.6 W