LDQ-M284RI-SI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LDQ-M284RI-SI
Manufacturer
Lumex, Inc.
Package / Case
12-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
DISP 7SEG 0.28" QUAD RED 12DIP
Manufacturer :
Lumex, Inc.
Product Category :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Mount :
Through Hole
Package / Case :
12-DIP (0.300, 7.62mm)
Wavelength - Peak :
636nm
Number of LEDs :
32
Element Configuration :
Common Anode
Size / Dimension :
1.268 Hx0.402W x 0.228 D 32.20mmx10.20mmx5.80mm
Number of Characters :
4
Forward Current :
10mA
Common Pin :
Common Anode
Millicandela Rating :
13mcd
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
12
Optoelectronic Device Type :
SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
Max Operating Temperature :
85°C
Power Consumption :
75mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
4
Color :
Red
Display Type :
7-Segment Clock
Published :
Min Operating Temperature :
-25°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Viewing Area (height) :
7mm
Digit/Alpha Size :
0.28 7.00mm
Datasheets
LDQ-M284RI-SI
Introducing Lumex, Inc. LDQ-M284RI-SI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:12-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:12, LDQ-M284RI-SI pinout, LDQ-M284RI-SI datasheet PDF, LDQ-M284RI-SI amp .Beyond Lumex, Inc. LDQ-M284RI-SI ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.