LDLN025J275R
Mfr.Part #
LDLN025J275R
Package / Case
4-XFBGA, FCBGA
Description
IC REG LIN 2.75V 250MA 4FLIPCHIP
Enable
Factory Lead Time :
38 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 250mA
Current - Supply (Max) :
425µA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
PSRR :
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
25μA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.75V
Package / Case :
4-XFBGA, FCBGA
Base Part Number :
LDLN025
Lifecycle Status :
PREVIEW (Last Updated: 7 months ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
LDLN025J275R
STMicroelectronics LDLN025J275R
Enable Fixed LDLN025 PMIC 4-XFBGA, FCBGA
LDLN025J275R Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a 4-XFBGA, FCBGA package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C TJ degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 250mA. FYI, the basic part number for this IC regulator is LDLN025.