LDK220M27R
Mfr.Part #
LDK220M27R
Description
IC REG LINEAR 2.7V 200MA SOT23-5
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage :
2.7V
PSRR :
55dB ~ 50dB (120Hz ~ 10kHz)
Packaging :
Cut Tape (CT)
SC-74A, SOT-753
Terminal Form :
Gull wing
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Terminal Position :
Dual
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Max Power Dissipation :
500mW
Surface Mount
Number of Pins :
5
Control Features :
Enable
Dropout Voltage :
350mV
Nominal Output Voltage :
2.7V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Input (Max) :
13.2V
Weight :
29.993795mg
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
LDK220
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
200mA
Accuracy :
2 %
Output Type :
FIXED
Mount :
ROHS3 Compliant
Quiescent Current :
60μA
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 200mA
Min Input Voltage :
2.5V
Number of Terminations :
5
Number of Functions :
1
Output Voltage 1 :
2.7V
Datasheets
LDK220M27R
STMicroelectronics LDK220M27R
Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics LDK220M27R Overview
Introducing the LDK220M27R from STMicroelectronics, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the stringent stability and reliability requirements of today's advanced electronic applications. This regulator provides a fixed output voltage of 2.7V, ensuring precise power delivery with a maximum output current of 200mA. Ideal for applications requiring a low dropout voltage, the LDK220M27R maintains optimal functionality even in low input voltage conditions, making it a versatile choice for designers. Its compact SOT235 package enhances its utility in space-constrained applications, emphasizing the Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics LDK220M27R's commitment to high-performance and minimalistic design.