LDEIB2100KA0N00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LDEIB2100KA0N00
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 10% 250VDC 1210
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated AC :
120V
Size Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2A (4 Weeks)
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Capacitance :
10000pF
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Temperature
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder Pads
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, 7 INCH
Width :
2.5mm
Size / Dimension :
0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
Series :
LDE
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Datasheets
LDEIB2100KA0N00
KEMET LDEIB2100KA0N00
LDE FILM CAPACITOR 1210 3225Metric Film Capacitor 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm ±10% 10000pF 120V