LDDS-700HW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LDDS-700HW
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC-DC CONSTANT CURRENT STEP-DOWN
Stock
228
In Stock :
228
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Mounting Style :
Panel Mount
Operation Mode :
Constant Current (CC)
Maximum Operating Temperature :
+ 55 C
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Weight :
Efficiency :
95%
Dimming :
PWM
Output Power :
45 W
Termination Style :
Wire Leads
Current - Output (Max) :
700mA
Features :
Remote On/Off, OVP, SCP
Length :
47 mm
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Height :
7 mm
Series :
LDDS-H
Brand :
RoHS :
Details
Standard Number :
Product Type :
LED Power Supplies
Product Category :
LED Power Supplies
Approval Agency :
CE, EAC
Ratings :
Mounting Type :
Chassis Mount
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
56V
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Number of Outputs :
1
IP Rating :
Voltage - Input (Min) :
12V
Voltage - Output :
2 ~ 45V
Size / Dimension :
1.85" L x 0.47" W x 0.28" H (47.0mm x 11.9mm x 7.1mm)
Width :
12 mm
Input Voltage :
+/- 12 VDC to +/- 56 VDC