LD6938CX6/33285PLJ
Mfr.Part #
LD6938CX6/33285PLJ
Package / Case
6-XFBGA, WLCSP
Description
IC REG LINEAR 2.85V/3.3V 6WLCSP
PSRR :
80dB (1kHz)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Number of Regulators :
2
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 300mA 0.4V @ 300mA
Current - Output :
300mA 300mA
Package / Case :
6-XFBGA, WLCSP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V 3.3V
Current - Quiescent (Iq) :
75µA
Output Type :
FIXED
NXP Semiconductors LD6938CX6/33285PLJ
Enable Fixed PMIC 6-XFBGA, WLCSP
LD6938CX6/33285PLJ Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 6-XFBGA, WLCSP case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 2 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~85°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 300mA 300mA.