LD6836TD/13H,125
Mfr.Part #
LD6836TD/13H,125
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 1.3V 300MA 5TSOP
Surface Mount :
yes
1
Input Voltage Absolute-Max :
6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 300mA
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
5
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Position :
Dual
Current - Output :
300mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.1V
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
5.5V
250μA
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.3V
Voltage Tolerance-Max :
4%
Enable
Output Voltage 1 :
1.3V
PSRR :
55dB (1kHz)
Datasheets
LD6836TD/13H,125
NXP Semiconductors LD6836TD/13H,125
Enable Fixed 0.95mm LD6836 PMIC SC-74A, SOT-753