LD6836CX4/27P,315
Mfr.Part #
LD6836CX4/27P,315
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Description
IC REG LINEAR 2.7V 300MA 4WLCSP
PSRR :
55dB (1kHz)
Current - Output :
300mA
Current - Supply (Max) :
250μA
Voltage Dropout (Max) :
0.16V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
LD6836
Package / Case :
4-XFBGA, WLCSP
Number of Regulators :
1
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max) :
5.5V