LD6836CX4/13P,315
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD6836CX4/13P,315
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.3V 300MA 4WLCSP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
FIXED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
LD6836
Current - Output :
300mA
Package / Case :
4-XFBGA, WLCSP
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Input (Max) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Supply (Max) :
250μA
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Voltage Dropout (Max) :
0.16V @ 300mA
PSRR :
55dB (1kHz)
Mounting Type :
Surface Mount
Control Features :
Enable
Datasheets
LD6836CX4/13P,315
NXP Semiconductors LD6836CX4/13P,315
Enable Fixed LD6836 PMIC 4-XFBGA, WLCSP
LD6836CX4/13P,315 Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a 4-XFBGA, WLCSP case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 300mA on this regulator. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number LD6836.