LD6806TD/21P,125
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD6806TD/21P,125
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.1V 200MA 5TSOP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Published :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
200mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Output Configuration :
Positive
PSRR :
55dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.13V @ 200mA
Current - Supply (Max) :
250μA
Control Features :
Enable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
LD6806
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Supplier Device Package :
5-TSOP
Number of Regulators :
1
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Datasheets
LD6806TD/21P,125
NXP Semiconductors LD6806TD/21P,125
Enable Fixed LD6806 PMIC SC-74A, SOT-753
LD6806TD/21P,125 Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a SC-74A, SOT-753 case. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C~85°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 200mA are being output by it at the moment. Here's the basic part number for this IC regulator: LD6806.