LD10YC226KAB2A
Mfr.Part #
LD10YC226KAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 22UF 16V X7R 1210
Stock
68
In Stock :
68
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Pbfree Code :
No
Series :
LD
JESD-609 Code :
e0
Published :
2011
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Surface Mount
Thickness :
939.8μm
Capacitance :
22µF
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height :
2.79mm
Depth :
2.5mm
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.110 2.79mm
Case Code (Imperial) :
1210
Case Code (Metric) :
Datasheets
LD10YC226KAB2A
KYOCERA AVX LD10YC226KAB2A
LD 22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)