LD06YC184JAB2A
Mfr.Part #
LD06YC184JAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.18UF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.18µF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Multilayer :
yes
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Weight :
16.187578mg
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
939.8μm
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
2
Length :
3.2mm
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
16V
Series :
LD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
LD06YC184JAB2A
KYOCERA AVX LD06YC184JAB2A
LD 0.18μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
LD06YC184JAB2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 16V, it can operate.
LD06YC184JAB2A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V