LD02ZC223KAB2A
Mfr.Part #
LD02ZC223KAB2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
500μm
Voltage - Rated DC :
10V
WRAPAROUND
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
22nF
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
No
Weight :
652.039032μg
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Operating Temperature :
125°C
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Depth :
500μm
Series :
LD02(10V,C)
Length :
1mm
Datasheets
LD02ZC223KAB2A
LD02(10V,C) 22nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
LD02ZC223KAB2A Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 10V can be used for operation.
LD02ZC223KAB2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V