LD025A4R7JAB2A
Mfr.Part #
LD025A4R7JAB2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Length :
1mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Weight :
652.039032μg
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
5%
Height :
560μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
500μm
Surface Mount :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
4.7pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Min Operating Temperature :
-55°C
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Datasheets
LD025A4R7JAB2A
4.7pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
LD025A4R7JAB2A Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
LD025A4R7JAB2A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V