LCXPD3030MKT1R0N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCXPD3030MKT1R0N
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 1.97A 65 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Series :
LCXP
Length :
3 mm
Size / Dimension :
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
2.5A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Q @ Freq :
Inductance :
1 µH
Package / Case :
1212 (3030 Metric)
DC Resistance (DCR) :
65mOhm
Height :
1.2 mm
Termination :
Standard
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Wirewound
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Unshielded
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Category :
Power Inductors - SMD
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Brand :
Features :
Supplier Device Package :
Product Type :
Fixed Inductors
Width :
3 mm
RoHS :
Details
Frequency - Self Resonant :
110MHz
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Status :
Active
Tolerance :
±30%
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Power Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
LCXPD3030MKT1R0N
TAIYO YUDEN LCXPD3030MKT1R0N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD