LCXNE3030MKT3R3MN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCXNE3030MKT3R3MN
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 1.2A 120MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Product Category :
Power Inductors - SMD
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
61MHz
Packaging :
MouseReel
Product :
Power Inductors
Height :
1.2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
3 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
LCXN
Type :
Wirewound
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Brand :
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Digi-Reel?
Current - Saturation (Isat) :
1.2A
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Product Type :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Qualification :
AEC-Q200
DC Resistance (DCR) :
100MOhm
Package / Case :
1212 (3030 Metric)
Termination :
Standard
Current Rating (Amps) :
1.21 A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Shielding :
Unshielded
Width :
3 mm
Inductance :
3.3 µH
Datasheets
LCXNE3030MKT3R3MN
TAIYO YUDEN LCXNE3030MKT3R3MN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD