LCXND6060WKL3R3NMG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCXND6060WKL3R3NMG
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 2.75A 48MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Width :
6 mm
Tolerance :
±30%
RoHS :
Details
Core Type :
Drum
DC Resistance (DCR) :
40mOhm
Features :
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Wirewound
Product Category :
Power Inductors - SMD
Inductance :
3.3 µH
Length :
6 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product :
Power Inductors
Material - Core :
Ferrite
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Q @ Freq :
Series :
LCXN
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Unshielded
Core Material :
Wirewound
Termination :
Standard
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package / Case :
2424 (6060 Metric)
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
2.75 A
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
2.8A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height :
2 mm
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Datasheets
LCXND6060WKL3R3NMG
TAIYO YUDEN LCXND6060WKL3R3NMG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD