LCXND4040TKL2R2MDG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCXND4040TKL2R2MDG
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 2.2A 50.4MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Core Material :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
RoHS :
Details
Product :
Power Inductors
Current - Saturation (Isat) :
3A
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Category :
Power Inductors - SMD
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Wirewound
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Termination :
Standard
Current Rating (Amps) :
2.2 A
DC Resistance (DCR) :
42mOhm
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Core Type :
Drum
Material - Core :
Ferrite
Series :
LCXN
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
±20%
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
1.8 mm
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Inductance :
2.2 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Length :
4 mm
Q @ Freq :
Width :
4 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Fixed Inductors
Datasheets
LCXND4040TKL2R2MDG
TAIYO YUDEN LCXND4040TKL2R2MDG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD