LCMXO640E-5F256C
- Mfr.Part #
- LCMXO640E-5F256C
- Clock Frequency :
- 388MHz
- Length :
- 17mm
- Voltage - Supply :
- 1.14V~1.26V
- Supply Voltage :
- 1.2V
- Power Supplies :
- 1.2V
- Width :
- 17mm
- Operating Temperature :
- 0°C~85°C TJ
- Terminal Pitch :
- 1mm
- Height Seated (Max) :
- 2.1mm
- Propagation Delay :
- 3.5 ns
- Datasheets
- LCMXO640E-5F256C
2.1mm mm FPGAs MachXO Series 256-BGA 1mm mm 256
LCMXO640E-5F256C Overview
In the package 256-BGA, this product is provided. Fpga chips consists of FLASH PLD elements. A total of 159 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 640 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the MachXO series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, 159 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 256. LCMXO640 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA is built as an array of 80 latches or CLBs. This is a battery operated device that operates on 1.2V. I am going to present you with a device that is equipped with 256 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 388MHz. It incorporates 640 logic cells used for the building block. There are a total of 7 dedicated inputs that allow input signals to be detected the status of each input.