LCMXO640E-3F256C
- Mfr.Part #
- LCMXO640E-3F256C
- Manufacturer
- Lattice Semiconductor
- Package / Case
- 256-BGA
- Datasheet
- Download
- Description
- IC FPGA 159 I/O 256FBGA
- Manufacturer :
- Lattice Semiconductor
- Product Category :
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- Number of Dedicated Inputs :
- 7
- Base Part Number :
- LCMXO640
- Series :
- MachXO
- Surface Mount :
- yes
- Number of Terminations :
- 256
- Clock Frequency :
- 388MHz
- Terminal Pitch :
- 1mm
- Package / Case :
- 256-BGA
- Packaging :
- Tray
- Voltage - Supply :
- 1.14V~1.26V
- Pbfree Code :
- No
- Pin Count :
- 256
- Number of Inputs :
- 159
- Published :
- 2000
- Output Function :
- MACROCELL
- Number of LABs/CLBs :
- 80
- Number of I/O :
- 159
- Length :
- 17mm
- JESD-30 Code :
- S-PBGA-B256
- HTS Code :
- ECCN Code :
- EAR99
- Operating Temperature :
- 0°C~85°C TJ
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- Propagation Delay :
- 4.9 ns
- Terminal Position :
- BOTTOM
- Number of Logic Cells :
- 640
- Programmable Logic Type :
- FLASH PLD
- Qualification Status :
- Not Qualified
- Supply Voltage :
- 1.2V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Logic Elements/Cells :
- 640
- Width :
- 17mm
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Terminal Form :
- Ball
- Power Supplies :
- 1.2V
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 225
- JESD-609 Code :
- e0
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn63Pb37)
- Height Seated (Max) :
- 2.1mm
- Number of Outputs :
- Datasheets
- LCMXO640E-3F256C
2.1mm mm FPGAs MachXO Series 256-BGA 1mm mm 256
LCMXO640E-3F256C Overview
In the 256-BGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FLASH PLD gates. The device has 159 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 640 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The MachXO Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. A total of 159 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 256 terminations are present in total. You can find related parts by using the part number LCMXO640, which is its base part number. A total of 80 LABs/CLBs are included in this FPGA. There is a 1.2V power supply that is required to operate it. With a total of 256 pins, it is equipped with a high level of security. It usually uses a 388MHz crystal. During the construction of the building block, there are 640 logic cells used. To determine the status of the input signals, 7 dedicated inputs are available in the system.