LCMD630-14-1
Mfr.Part #
LCMD630-14-1
Description
CONN TERM RECT RING 630MM #M14
Product Category :
Rectangular Connectors
Tab Thickness :
0.370 9.40mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Diameter - Barrel ID :
1.358 (34.49mm)
Terminal Type :
Ring, Tubular
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge :
630mm2
Stud/Tab Size :
M14 Stud
Width - Outer Edges :
2.480 62.99mm
Contact Material :
Copper
Wire Cross Section :
630 mm2
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Diameter - Ring ID :
0.630 (16.00mm)
Diameter - Barrel OD :
1.732 (43.99mm)
Termination :
Crimp, Barrel
Weight :
952.543977g
Length - Overall :
6.909 175.49mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Non-Insulated
HTS Code :
Length :
175.4886mm