LCMD500-12-1
Mfr.Part #
LCMD500-12-1
Description
CONN TERM RECT RING 500MM #M12
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Rectangular Connectors
Wire Cross Section :
500 mm2
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Published :
2011
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Tab Thickness :
0.350 8.89mm
Diameter - Ring ID :
0.551 (14.00mm)
Width - Outer Edges :
2.264 57.51mm
Length :
164.4904mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Depth :
57.5mm
Series :
Pan-Lug®
Wire Gauge :
500mm2
Radiation Hardening :
No
Diameter - Barrel OD :
1.575 (40.01mm)
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length - Overall :
6.476 164.49mm
Diameter - Barrel ID :
1.220 (30.99mm)