LCMAX25-10-C
Mfr.Part #
LCMAX25-10-C
Description
CONN TERM RECT RING 25MM #M10
Diameter - Barrel ID :
0.323 (8.20mm)
Wire Gauge :
25mm2
Contact Material :
Copper
Series :
LCMAX
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Length :
42.0116mm
Diameter - Barrel OD :
0.409 (10.39mm)
Diameter - Ring ID :
0.433 (11.00mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Terminal Style :
Single Stud Hole
Length - Overall :
1.654 42.00mm
Tab Thickness :
0.081 2.05mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Stud/Tab Size :
M10 Stud
Width - Outer Edges :
0.610 15.49mm