LCMA50-10F-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCMA50-10F-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT RING 50MM #M10
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Contact Finish :
Tin
Wire Gauge :
120mm2
Factory Lead Time :
4 Weeks
Width - Outer Edges :
0.709 18.00mm
Diameter - Barrel OD :
0.484 (12.29mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Type :
Ring, Tubular
Contact Plating :
Tin
Diameter - Ring ID :
0.433 (11.00mm)
Terminal Style :
Single Stud Hole
Tab Thickness :
0.098 2.49mm
Insulation :
Non-Insulated
Mount :
Free Hanging
Published :
2013
Stud/Tab Size :
M10 Stud
Contact Material :
Copper
Diameter - Barrel ID :
0.386 (9.80mm)