LCMA50-10-L
Mfr.Part #
LCMA50-10-L
Description
CONN TERM RECT RING 50MM #M10
Stock
16
In Stock :
16
Product Category :
Ring Connectors
Series :
Pan-Lug®
Tab Thickness :
0.098 2.49mm
Diameter - Barrel OD :
0.484 (12.29mm)
Weight :
839.145884g
Diameter - Ring ID :
0.433 (11.00mm)
Length - Overall :
1.831 46.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Type :
Ring, Tubular
Radiation Hardening :
No
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
4 Weeks
Stud/Tab Size :
M10 Stud
Termination :
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel ID :
0.386 (9.80mm)
Wire Cross Section :
50 mm2
Width - Outer Edges :
0.709 18.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Wire Gauge :
120mm2
Length :
46.5074mm
Contact Plating :
Published :
2011
Contact Material :
Copper
Depth :
18mm