LCMA240-12H-X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCMA240-12H-X
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT RING 240MM #M12
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Diameter - Barrel OD :
1.024 (26.01mm)
Terminal Style :
Single Stud Hole
Wire Gauge :
240mm2
Diameter - Ring ID :
0.551 (14.00mm)
Insulation :
Non-Insulated
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Width - Outer Edges :
1.476 37.49mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Crimp, Barrel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Series :
Pan-Lug®
Terminal Type :
Ring, Tubular
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Copper
Stud/Tab Size :
M12 Stud
Diameter - Barrel ID :
0.819 (20.80mm)
Tab Thickness :
0.209 5.31mm