LCMA185-20H-X
Mfr.Part #
LCMA185-20H-X
Description
CONN TERM RECT RING 185MM #M20
Diameter - Barrel OD :
0.906 (23.01mm)
Wire Gauge :
185mm2
ROHS3 Compliant
Contact Finish :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Diameter - Ring ID :
0.866 (22.00mm)
Stud/Tab Size :
M20 Stud
Tab Thickness :
0.173 4.39mm
Diameter - Barrel ID :
0.732 (18.59mm)
Width - Outer Edges :
1.319 33.50mm