LCMA185-16H-X
Mfr.Part #
LCMA185-16H-X
Description
CONN TERM RECT RING 185MM #M16
Tab Thickness :
0.173 4.39mm
Wire Gauge :
185mm2
Diameter - Barrel ID :
0.732 (18.59mm)
Diameter - Ring ID :
0.709 (18.01mm)
Stud/Tab Size :
M16 Stud
Width - Outer Edges :
1.319 33.50mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Diameter - Barrel OD :
0.906 (23.01mm)