LCMA16-10-C
Mfr.Part #
LCMA16-10-C
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M10
Stock
44
In Stock :
44
Tab Thickness :
0.043 1.09mm
Diameter - Barrel OD :
0.283 (7.19mm)
Diameter - Barrel ID :
0.217 (5.51mm)
Depth :
15mm
Length :
36.703mm
Wire/Cable Gauge :
16 AWG
Stud/Tab Size :
M10 Stud
Wire Cross Section :
16 mm2
Wire Gauge :
16mm2
Width - Outer Edges :
0.591 15.00mm
Radiation Hardening :
No
ROHS3 Compliant
Weight :
453.59237g
Contact Plating :
Diameter - Ring ID :
0.433 (11.00mm)
Published :
2014
ECCN Code :
EAR99
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Not Applicable
Length - Overall :
1.445 36.70mm