LCMA120-12H-L
Mfr.Part #
LCMA120-12H-L
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M12
Pan-Lug®
Terminal Style :
Single Stud Hole
Width - Outer Edges :
1.083 27.51mm
Wire Gauge :
120mm2
Diameter - Ring ID :
0.551 (14.00mm)
ECCN Code :
EAR99
Diameter - Barrel OD :
0.732 (18.59mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Tab Thickness :
0.138 3.51mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Stud/Tab Size :
M12 Stud
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Diameter - Barrel ID :
0.598 (15.19mm)