LCDX4-14DF-L
Mfr.Part #
LCDX4-14DF-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT TONG 4 AWG #1/4
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Rectangular Connectors
Terminal Gender :
FEMALE
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge :
4 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Gray
Published :
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Body Plating :
Tin
Terminal Style :
Two Stud Holes
Radiation Hardening :
No
Contact Finish :
Electro-Tin
Length :
53.9mm
Termination :
Crimp, Barrel
ECCN Code :
EAR99
Diameter - Ring ID :
0.270 (6.86mm)
Terminal Type :
Rectangular Tongue
Diameter - Barrel OD :
0.380 (9.65mm)
Insulation :
Non-Insulated
Series :
Pan-Lug®
Contact Material :
Copper
Diameter - Barrel ID :
0.280 (7.11mm)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire/Cable Gauge :
4 AWG
Width - Outer Edges :
0.550 13.97mm
Tab Thickness :
0.090 2.29mm
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging :
Bulk
Depth :
14mm