LCDX4-14D-L
Mfr.Part #
LCDX4-14D-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT TONG 4 AWG #1/4
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Rectangular Connectors
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Series :
Pan-Lug®
Diameter - Ring ID :
0.270 (6.86mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp, Barrel
Wire Gauge :
4 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation :
Non-Insulated
Tab Thickness :
0.090 2.29mm
Length - Overall :
2.350 59.69mm
Mount :
Free Hanging
Published :
Terminal Type :
Rectangular Tongue
Terminal Gender :
FEMALE
Wire/Cable Gauge :
4 AWG
Width - Outer Edges :
0.550 13.97mm
Wire Gauge (Max) :
0 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
Radiation Hardening :
No
Color :
Gray
Diameter - Barrel ID :
0.280 (7.11mm)
Diameter - Barrel OD :
0.380 (9.65mm)
Depth :
14mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Terminal Style :
Two Stud Holes
Body Plating :
Tin
Weight :
816.466266g
Length :
59.69mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge (Min) :
4 AWG