LCDND4040MKT2R2MF
Mfr.Part #
LCDND4040MKT2R2MF
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 92 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
LCDN
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Brand :
Type :
Wirewound
Inductance :
2.2 µH
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Product :
Power Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
92mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Ratings :
AEC-Q200
Current - Saturation (Isat) :
3.2A
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Material - Core :
Metal
Q @ Freq :
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Package / Case :
1616 (4040 Metric)
Features :
Datasheets
LCDND4040MKT2R2MF
TAIYO YUDEN LCDND4040MKT2R2MF
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD