LCDND2020KKT2R2MM
Mfr.Part #
LCDND2020KKT2R2MM
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 1.35A 165MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Metal
Type :
Wirewound
Product Status :
Active
Series :
LCDN
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Category :
Power Inductors - SMD
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
165mOhm Max
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Tolerance :
±20%
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Package :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
1.2 A
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Inductance :
2.2 µH
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package :
Product Type :
Fixed Inductors
Brand :
Package / Case :
Nonstandard
Product :
Power Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.65A
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
Datasheets
LCDND2020KKT2R2MM
TAIYO YUDEN LCDND2020KKT2R2MM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD