LCCF4-14AF-L
Mfr.Part #
LCCF4-14AF-L
Description
CONN TERM RECT TONG 4 AWG #1/4
Diameter - Barrel ID :
0.280 (7.11mm)
Depth :
14mm
Diameter - Barrel OD :
0.460 (11.68mm)
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
Electro-Tin
Color :
Gray
Width - Outer Edges :
0.550 13.97mm
EAR99
Pbfree Code :
yes
Diameter - Ring ID :
0.270 (6.86mm)
Published :
Wire/Cable Gauge :
4 AWG
Wire Gauge :
4 AWG
Length :
45.2mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Tab Thickness :
0.090 2.29mm