LCCF4-14A-L
Mfr.Part #
LCCF4-14A-L
Description
CONN TERM RECT TONG 4 AWG #1/4
Stock
50
In Stock :
50
Published :
2004
Tab Thickness :
0.090 2.29mm
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Diameter - Barrel ID :
0.280 (7.11mm)
Radiation Hardening :
No
Safety Approval :
CSA; UL
Diameter - Barrel OD :
0.460 (11.68mm)
Length - Overall :
2.750 69.85mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire/Cable Gauge :
4 AWG
Depth :
14mm
Length :
69.85mm
Width - Outer Edges :
0.550 13.97mm
Wire Gauge :
4 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Gray
Diameter - Ring ID :
0.270 (6.86mm)