LCC4-14BF-L
Mfr.Part #
LCC4-14BF-L
Description
CONN TERM RECT TONG 2-4 AWG #1/4
Width - Outer Edges :
0.550 13.97mm
Diameter - Barrel OD :
0.380 (9.65mm)
Tab Thickness :
0.090 2.29mm
Depth :
14mm
Length :
47.5mm
Wire Gauge (Min) :
2 AWG
Diameter - Ring ID :
0.270 (6.86mm)
Published :
Wire Gauge (Max) :
4 AWG
Wire Gauge :
2-4 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Contact Finish :
Electro-Tin
Color :
Gray
Diameter - Barrel ID :
0.280 (7.11mm)