LCC10-14AW-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCC10-14AW-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
Stock
652
In Stock :
652
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Rectangular Connectors
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length :
49.022mm
Contact Material :
Copper
Mount :
Free Hanging
Terminal Type :
Rectangular Tongue
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge :
10 AWG
Length - Overall :
1.930 49.02mm
Published :
2004
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Style :
Two Stud Holes
Tab Thickness :
0.050 1.27mm
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Width - Outer Edges :
0.420 10.67mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish :
Electro-Tin
Body Plating :
Tin
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Factory Lead Time :
4 Weeks
Weight :
340.194277g
Diameter - Barrel OD :
0.220 (5.59mm)
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Termination :
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel ID :
0.130 (3.30mm)
Diameter - Ring ID :
0.270 (6.86mm)
Depth :
10.66mm
Gender :
FEMALE
Series :
Pan-Lug®
Insulation :
Non-Insulated
Wire/Cable Gauge :
10 AWG
HTS Code :
Datasheets
LCC10-14AW-L
Panduit Corporation LCC10-14AW-L
Features of Panduit Terminals - Rectangular Connectors LCC10-14AW-L include:
• Durable construction for reliable performance
• Designed to provide a secure connection between two wires
• Suitable for use in a variety of applications, including automotive, industrial, and commercial
• Made from high-quality materials
• Rated for 10 AWG #1/4